Våra elever Elise Mellbin och Erik Vansvik i TE 16D var och lyssnade på Molecular Frontiers Symposium 2019 i Stockholm. Temat var ”Planet Earth – A Scientific Journey”. Bland många stora föreläsare var eminenta Nobelpristagare, så som professor Jack Szostak (Nobelpristagare i fysiologi eller medicin 2009) och professor Ben Feringa (Nobelpristagare i kemi 2016) på plats. Det blev en intensiv och rolig dag med föreläsningar om bland annat hur vi ska ta hand om vår planet samt vårt ursprung från organism till hur vi är idag. Höjdpunkten blev när Elise fick en honorary mention på sin uppsats om A.I. Stort grattis Elise!! Vi är stolta över att ha så ambitiösa och drivna elever på vår skola. Unga är vår framtid! Är du nyfiken på att lyssna på hela symposiet gå in på länken: http://www.molecularfrontiers.org/symposia/stockholm-2019