Första skolveckan är snart slut och det har varit fantastiskt att få börja lära känna våra nya elever i årkurs 1. Under veckan har de fått lära känna varandra, lärarna och skolan och de har redan kommit igång med lärande i de olika kurser som ingår i programmet. Vi hade naturligtvis gärna träffat er alla på skolan för att få visa och berätta mer!

Under rådande corona-läge är det dock inte lämpligt med ett fysiskt möte på skolan och vår lösning är ett digitalt möte. Det sänds via YouTube på tisdag 25 augusti
Kl 17.30 för NTI Teknik och NTI Design (klass 20Te och 20De)
Kl 18.20 för NTI IT (klass 20IT)
Mötet hittar du på https://youtu.be/9Kxs0sZpHa4

Innehållet på mötet är:

  • Simon Ekdahl (rektor) presenterar skolan och våra mål
  • Information om våra anpassningar för att minska smittspridning av Covid-19
  • Genomgång av våra digitala system för bland annat frånvarohantering och lärande (SchoolSoft och Google Classroom)
  • Mentorerna presenterar sig och går igenom vårt årshjul med aktiviteter som händer under året och hur vi lägger upp de tre åren på skolan
  • Vår studie- och yrkesvägledare Åsa Riisom berättar efterfrågan på arbetsmarknaden och möjliga vägar efter gymnasiet

Inför skolstarten samlade vi in kontaktuppgifter till elever och vårdnadshavare och ni som har angett mailadress mm har fått ett utskick från SchoolSoft med instruktioner om hur du loggar in. Om ni inte har fåt detta så vill vi att ni fyller i uppgifter på http://tinyurl.se/inskrivning så att vi kan skapa ett konto till er. Mer info om detta finns även på hemsidan.