Kontakta NTI Gymnasiet Uppsala

Adress

Campus Polacksbacken
Lägerhyddsvägen 2 hus 3
752 37 Uppsala

Kontakt

Telefon: 018 – 18 22 70
Telefon: 018 – 18 22 90

E-post: uppsala@ntig.se

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs via SchoolSoft före kl. 09:00 varje dag som eleven är frånvarande. Myndiga elever ringer in sin frånvaroanmälan på 018-18 22 76.

Lathund till Schoolsoft och sjukanmälan hittar du här.

Personal

Skolläkare

Pernilla Fritz

Tel: kontakt via skolsköterska
Skolpsykolog

Frej Stansvik

Tel: kontakt via rektor
Arbetslagsledare, lärare kemi, matematik. Mentor klass 1H_TE

Maria Wijk

Tel: 018-18 22 95 maria.wijk@ntig.se
Arbetslagsledare, lärare svenska, historia. Mentor klass 1E_EE

Anders Hagberg

Tel: 018-18 22 96 anders.hagberg@ntig.se
Arbetslagsledare, lärare nätverksteknik, matematik, programmering. Mentor klass 1E_EE

Erik Bokström

Tel: 018-18 22 97 erik.bokstrom@ntig.se
Förstelärare VR/AR, medieproduktion, animation, digitalt skapande. Mentor klass 1B_ES

Liv Jonsson

Tel: 018-18 22 95 liv.jonsson@ntig.se
Förstelärare nätverksteknik, religionskunskap, historia. Mentor klass 2E_EE

Mikael Björk

Tel: 018-18 22 96 mikael.bjork@ntig.se
Förstelärare bioteknik, biologi, kemi, naturkunskap. Mentor klass 3C_NA/TE

Pernilla Berglund

Tel: 018-18 22 95 pernilla.berglund@ntig.se
Förstelärare svenska, historia. Mentor klass 1F_TE

David Wålstedt

Tel: 018-18 22 96 david.walstedt@ntig.se
Lärare svenska som andraspråk. Mentor klass 2D_TE

Alice Furster

Tel: 018-18 22 96 alice.furster@ntig.se
Lärare gehörs- och musiklära, ensemble med körsång, instrument eller sång (sång). Mentor klass 2AB_ES/SA

Camilla Bergman Widell

Tel: 018-18 22 96 camilla.bergman-widell@ntig.se
Lärare fysik, matematik, programmering. Mentor klass 2D_TE

David Nygren

Tel: 018-18 22 97 david.nygren@ntig.se
Lärare engelska, religionskunskap. Mentor klass 3F_TE

Emily Macey

Tel: 018-18 22 96 emily.macey@ntig.se
Lärare estetisk kommunikation, konstarterna och samhället

Eva Reichberg

Tel: 018-18 22 96 eva.reichberg@ntig.se
Lärare matematik, programmering. Mentor klass 1F_TE

Filip Vallin

Tel: 018-18 22 97 filip.vallin@ntig.se
Lärare webbteknik, gränssnittsdesign, entreprenörskap. Mentor klass 1D_TE

Jakob Envall

Tel: 018-18 22 95 jakob.envall@ntig.se
Lärare programmering, tillämpad programmering. Mentor TE4

Johan Snider

Tel: 018-18 22 97 johan.snider@ntig.se
Lärare webbutveckling, musik, marknadsföring. Mentor klass 3AB_SA/ES

Marcus Johansson

Tel: 018-18 22 95 marcus.johansson@ntig.se
Lärare matematik, engelska, tillämpad programmering

Per Stefansson

Tel: 018-18 22 96 per.stefansson@ntig.se
Lärare programmering, nätverkssäkerhet, digital kommunikationsteknik, matematik, TE4. Mentor klass 1G_TE

Robin Kastberg

Tel: 018-18 22 97 robin.kastberg@ntig.se
Lärare filosofi, religionskunskap, historia. Mentor klass 1C_NA

Sebastian Cobar Lundgren

Tel: 018-18 22 96 sebastian.lundgren@ntig.se
Lärare elektronik och mikrodatorteknik, mekatronik, teknik

Stefan Ajax

Tel: 018-18 22 97 stefan.ajax@ntig.se
Lärare musikproduktion, ensemble med körsång, instrument eller sång (musikdator, gitarr, bas). Mentor klass 2AB_SA/ES

Örjan Örnkloo

Tel: 018-18 22 96 orjan.ornkloo@ntig.se
Lärare samhällskunskap, idrott och hälsa (föräldraledigh ht 2021)

Håkan Nordström

Tel: 018-18 22 95 hakan.nordstrom@ntig.se
Elevassistent

Jakob Olsson