Just nu pågår gymnasieantagningen för fullt i Västmanland. Mellan den 9 januari och 13 februari kan du som går i nian söka in till gymnasiet på den här hemsidan. Den 7 april får du ditt preliminära antagningsbesked. Omvalsperioden börjar sedan den 22 april och pågår fram tills den 7 maj. Ditt slutliga antagningsbesked får du den 26 juni.

Vi vet att gymnasievalet inte alltid är helt lätt och att det för många är en snårig väg fram till rätt beslut. För dig som fortfarande inte bestämt dig har vi sammanställt fem frågor, som förhoppningsvis kan hjälpa dig i processen.

 

5 frågor att ställa inför gymnasievalet

  1. Vilka är dina favoritämnen i skolan och vad vill du lära dig mer om?
  2. Föredrar du att arbeta praktiskt eller teoretiskt?
  3. Gillar du att arbeta självständigt eller vill du helst ha lärarledd undervisning?
  4. Är det viktigt att skolan ligger nära där du bor eller kan du tänka dig att pendla/flytta hemifrån?
  5. Vill du jobba eller plugga vidare direkt efter gymnasiet?

 

… Och kom ihåg att behålla lugnet!

Lycka till!

PS. Behöver du prata med en SYV? Gå in på Snackamedsyv.se för vägledning via telefon, videosamtal eller chat.

Snacka med SYV